Avem cu ce sa ne mandrim! Sportivii anului 2019 au fost premiati pentru performantele obtinute

În sala „Frescă” de la Ministerul Apărării Naționale, a avut loc „GALA SPORTIVII ANULUI 2019”, în cadrul căruia au fost premiați cei mai buni performeri ai Clubului Sportiv al Armatei „Steaua Bucureşti”, sportivi care s-au evidențiat în acest an în competiții interne și internaționale.

Luptătoarea Alina VUC, vicecampioană mondială de seniori, a fost desemnată sportivul anului 2019, în timp ce echipa de polo pe apă, care a realizat pentru a patra oară consecutiv eventul campionat-cupă, a primit trofeul pentru echipa anului la clubul militar.

Citește și: Globurile de Aur 2020. Lista completa a castigatorilor din acest an

Ministrul apărării naţionale, domnul Nicolae-Ionel CIUCĂ i-a felicitat personal pe cei mai buni performeri ai Clubului Sportiv al Armatei „Steaua București” în anul 2019,  după cum urmează:

  1. Simona RADIȘ, Canotaj

Calificare la Jocurile Olimpice

  • – aur (dublu vâsle) – Campionat European tineret, Ioanina (Grecia);
  • – argint (dublu vâsle) – Campionat Mondial seniori, Linz (Austria);
  • – argint (dublu vâsle) – Campionat European seniori, Lucerna (Elveția).

2. Darius MOVILEANU, Tenis de masă

  • – aur simplu M și dublu A – Campionat European juniori, Ostrava (Cehia);
  • – argint echipe M – Campionat European juniori, Ostrava (Cehia);
  • – aur echipe M – Campionat Național echipe seniori, București;
  • – aur dublu M – Campionat Național juniori I, Bistrița;
  • – argint simplu M și dublu A – Campionat Național juniori I, Bistrița;
  • – aur dublu A – Campionat Național individual juniori II, Câmpulung Muscel;
  • – argint simplu M – Campionat Național individual juniori II, Câmpulung Muscel;
  • – bronz dublu M – Campionat Național individual juniori II, Câmpulung Muscel;
  • – aur echipe M – Campionat National echipe juniori I, Câmpulung Muscel.

3. Bianca COSTEA, Natație

  • – aur (50 m liber) – Festivalul Olimpic al Tineretului European, Baku (Azerbaidjan);
  • – locul VI (50 m liber) – Campionat European juniori, Kazan (Rusia);

4. David POPOVICI, Natație

  • – aur (100 m liber), argint (200 m liber), argint (50m liber) – Festivalul Olimpic al Tineretului European, Baku (Azerbaidjan).

5. Eugen PĂTRU, Invictus

  • – aur (arc olimpic – militari răniți) – Campionat Național Paralimpic Indoor – seniori, București;
  • – aur (arc recurve dizabilități individual), aur (arc recurve dizabilități echipe) – Campionat European Militar seniori, Termopilae (Grecia);
  • – bronz (arc olimpic – individual) – Jocurile Mondiale Militare de vară ale CISM – Wuhan (China).

Citește și:

6. Mugurel SEMCIUC, Canotaj

  • Calificare la Jocurile Olimpice
  • – aur (4- rame) – Campionat European tineret, Ioanina (Grecia);
  • – argint (4- rame) – Campionat Mondial seniori, Linz (Austria).

7. Alin FIRFIRICĂ, Atletism

Calificare la Jocurile Olimpice

  • – aur – Campionat Balcanic seniori, Pravets (Bulgaria);
  • – aur – Jocurile Mondiale Militare seniori, Wuhan (China);
  • – locul IV – Campionat Mondial seniori, Doha (Qatar);

În sală s-au aflat și sportivi de performanță care au reprezentat cu cinste România și culorile clubului: Anișoara CUȘMIR, Laura BADEA, Gheorghe BERCEANU și Ștefan IOVAN, campioni olimpici și europeni.

La acest eveniment au participat și alți campioni retrași din activitate și care acum ocupă funcții de conducere în COSR și diverse federații sportive naționale:

  • Ministerul Tineretului și Sportului – ministrul Ionuț – Marian STROIE;
  • Comitetul Olimpic și Sportiv Român – președinte Mihai COVALIU și secretarul general George BOROI
  • Federația Română de Lupte – președinte Răzvan PÎRCĂLABU
  • Federația Română de Atletism – președinte Florin FLOREA
  • Federația Română de Polo – președinte Călin GAVRUȘ
  • Federația Română de Triatlon – secretar general Ovidiu BURGHELEA.